تابستان 97 کجا بریم؟

تابستان97 کجا بریم؟

تابستان97 قصد سفر دارید؟ میخواهید از طبیعت و سفر لذت ببرید یا به نوعی آرامش و رفع خستگی  بهره ببرید،برای برخورداری از سفری همراه با آرامش ،در انتخاب مقصد ، آب و هوا از اهمیت ویژه برخوردار هستند.

بهترین شهرها برای مسافرت در تابستان در ایران شهرهایی در استان‌های شمال‌غربی و غربی کشور هستند که در این فصل آب و هوای خنکی دارند. مدت‌ها استان های  شمالی کشور مقصد اصلی گردشگری ما ایرانی‌ها بود، اما این روزها کم‌کم مردم ما با زیبایی‌های مناطق دیگر کشور هم آشنا شده‌اند و شهرهایی متفاوت را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب می‌کنند.

بهترین مکان برای مسافرت در تابستان97کجاست؟

آذربایجان شرقی

بسیاری بر این باورند شهرهای آذربایجان شرقی برای سفرهای تابستان بهترین گزینه هستند. تبریز در ماه مرداد که اوج گرمای بسیاری از شهرهاست، آب‌وهوای بهاری دارد.این استان دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و کل محدوده استان را کوه ها و ارتفاعات تشکیل داده است.در ماه  دوم تابستان هوای بهاری در استان حاکم است و به خصوص در شب های تبریز و تعدادی از شهرهای استان درجه دما به کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد و نه تنها گردشگران بلکه مردم بومی استان را هم شگفت زده می کند.در این میان تبریز به جهت مرکزیت استان و دارا بودن تفرجگاه های طبیعی همچون ائل گلی، ائل باغی و عینالی جایگاه ویژه ای دارد و هر ساله همزمان با تابستان پذیرای مسافران زیادی است.ائل گلی تبریز یکی از گردشگرپذیرترین مکان های تفریحی شهر اولین ها، پذیرای گردشگران زیادی است و با هوای دل انگیز خود مسافران تابستانی را به وجد می آورد.هوای خنک و گاهی سرد شامگاهی این تفرجگاه طبیعی مسافرانی را که به هوای دیار خود با لباس های تابستانی وارد شهر تبریز شده اند غافلگیر می کند، اما بدون شک همین هوای خنک در کنار غذاها و شرینی های خوشمزه تبریز بهترین خاطره سفر برای هر مسافری خواهد بود.
دوستداران طبیعت و آب و هوای مناسب تابستان در سفر به آذربایجان شرقی علاوه بر تبریز می توانند سری هم به دامنه های سهند شهرستان مراغه بزنند
دامنه کوه سهند در مراغه گردشگاهی سرشار از طراوت و نعمت برای علاقه مندان به طبیعت است
دامنه های رشته کوه میشو و آبشار عیش آباد در شهرستان مرند، روستاهای خوش آب و هوا و منحصر به فرد استان همچون کندوان در اسکو، روستای پلکانی زنوزق در مرند معروف به ماسوله آذربایجان، روستای اوشتبین و مجارشین هم سهم مهمی در جذب طبیعت گردان دارند.
گردشگران مشتاق به کوه و جنگل هم با حضور در منطقه ارسباران مخصوصا مناطق دیدنی شهرستان کلیبر همچون منطقه دره مکیدی و آینالو شگفت زده می شوند.
علاوه بر جنگل های ارسباران منطقه گردشگری  تالاب قوری گل در بستان آباد، هوراند، آبگرم های بستان آباد و کلیبر، غار دوگیجان مرند، غار کبوتر مراغه و غار آق بلاغ بستان آباد هم همواره مورد توجه علاقمندان طبیعت است.استان آذربایجان شرقی از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شمال به جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده است

چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری بدلیل دارا بودن ویژگیهای خاص جغرافیایی و توپوگرافی از لحاظ آب و هوا متنوع بوده و اقلیم‌های متفاوتی در آن وجود دارد.
شَهرکُرد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز شهرستان شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری است شهرکرد در ۹۷ کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار دارد. شهرکرد مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است و به همین دلیل به بام ایران شهرت دارد. شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوا در شهرکرد یازده و نیم درجه‌ی سانتیگراد است. در طول ۳۰ سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دمای به ثبت رسیده در شهرکرد به ترتیب ۳۲ درجه سانتیگراد زیر صفر و ۴۲ درجه سانتیگراد بوده ‌است.
 براساس تقسیم بندی، استان چهارمحال و بختیاری بطور کلی نواحی شرقی منطقه، اقلیم معتدل و سرد با تابستان های گرم و خشک (Dcas) دارد که از نمونه ایستگاههای آن شهرکرد و امام قیس را می توان نام برد . ارتفاعات ۳۰۰۰ - ۲۵۰۰ متری منطقه، اقلیم معتدل سرد و تابستان‌های خشک (Dcas) دارد که نمونه ایستگاههای آن چلگرد است. نواحی غربی منطقه که پوشیده از جنگلهای بلوط است اقلیم نیمه گرمسیری با تابستانهای گرم و خشک (Dcas) دارد که ایستگاه لردگان و منج در این اقلیم واقع شده‌اند و بالاخره ارتفاعات بیش از ۳۰۰۰ متری منطقه دارای اقلیم ارتفاعات (H) می‌باشد که پوشیده ازبرفهای دائمی است.

کردستان

از اواسط دومین ماه بهار تا اواسط اولین ماه پاییز می‌توانید برای فرار از گرمای هوا به کردستان سفر کنید.میزان نزولات جوی در قسمت مرکزی استان (شهرهای سقز و سنندج) نزدیک به پانصد میلی‌متر در سال است.سرتاسر قلمرو استان در بهار و تابستان آب و هوایی خنک و معتدل دارد.
مقایسه ارقام میانگین دمای ماه‌های مختلف سال در مرکز استان نشان می‌دهد که میانگین دمای روزانه در اردیبهشت ماه شانزده و یک‌دهم و در مهر ماه شانزده و نه‌دهم درجه سانتی‌گراد است. متوسط دمای ماه‌های این دوره از بیست‌ودو تا بیست و هشت درجه سانتی‌گراد متغیر است. این درجه، دمای مطلوبی برای صنعت گردشگری می‌باشد
.
از این‌رو شش ماه از سال در مرکز استان کردستان برای جریان جهانگردی بهترین و مناسب‌ترین ایام به حساب می‌آید.


کرمانشاه

استان کرمانشاه ناحیه‌ای کوهستانی است که مابین فلات ایران و جلگه بین‌‌النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قلل و ارتفاعات سلسله جبال زاگرس در بر گرفته است. سلسله جبال زاگرس در محدوده‌ این استان به صورت مجموعه‌‌ای از رشته‌کوه‌های موازی پدیدار گشته که دشت‌های مرتفع کوهستانی در بینابین آن‌ها شکل گرفته و بستر گذرگاه‌های مهم زاگرس را به وجود آورده است. استان کرمانشاه در معرض جبهه‌های مرطوب مدیترانه‌ای قرار دارد که در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجبات ریزش برف و باران را فراهم می‌سازد. در استان کرمانشاه چهار اقلیم متفاوت قابل تشخیص می باشد:

اول «زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک» که شهرستان‌های قصر شیرین، سرپل ذهاب و دهستان ازگله در جنوب غربی شهرستان جوانرود شامل آن هستند. دوم «زمستان و تابستان خنک» که شهرستان‌های پاوه و جوانرود (به جز دهستان ازگله) و بخش کرند از توابع شهرستان اسلام‌آباد غرب را در بر می‌گیرد.  سوم اقلیم «نیمه خشک و استپی خنک» که شهرستان‌های سنقر و دهستان پشت دربند از توابع شهرستان کرمانشاه را در بر می‌‌گیرد. چهارم اقلیم «نیمه خشک و استپی گرم» که شهرستان‌های کنگاور، صحنه و هرسین را شامل می‌شود. به طور کلی استان کرمانشاه از نظر آب و هوا به دو منطقه‌ گرمسیر (غرب) و سردسیر در سایر نواحی تقسیم می‌شود.

 

اردبیل

چهره عمومی شهرستان اردبیل تاثیر گرفته از ارتفاعات کوهستان‌های سبلان، طالش و بزغوش است که این عوامل طبیعی باعث محصور شدن آن شده‌اند. اغلب زمین‌های این بخش از استان 2000 تا 3000 متر از سطح دریا ارتفاع دارند. شمال غربی آن بین 3000 تا 4000 متر بلندی دارد و رشته کوه سبلان با 4811 متر ارتفاع، در این قسمت واقع است. وجود کوهستان سبلان در غرب این شهرستان، در اعتدال هوای آن نقش ویژه ای دارد و آب‌های جاری شده از این کوهستان موجب آبادی منطقه شده است. آثار فرعی آتشفشان سبلان به صورت چشمه‌های معدنی آب گرم سرعین و سردابه پدیدار شده است که باعث جذب انبوه گردشگران می شود و یکی از زیباترین مناطق جهانگردی استان می باشد.براساس تقسیم‌بندی ، شهرستان اردبیل دارای چهار اقلیم مدیترانه‌ای گرم،‌ مدیترانه‌ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل می باشد. این شهرستان به عنوان یکی از مناطق سردسیر ایران و استان بین پنج تا هشت ماه از سال سرد می باشد. بارندگی نیز در کلیه فصول وجود دارد، ولی شدت آن در بهار و پاییز بیشتر است.

براساس گزارش ایستگاه هواشناسی اردبیل که در ارتفاع 1372 متری واقع شده، بارندگی این شهر در سال 1372 برابر 327/7 میلی‌متر گزارش شده است. این شهرستان دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های معتدل است. میانگین درجه حرارت آن در حدود هفت درجه سانتی‌گراد است. وجود کوهستان‌های سبلان، طالش و بزغوش، تأثیر بخارهای دریای خزر و بادهای سرد شمالی و وجود جنگل‌های شمال و شرق آن در میزان بارندگی و نوسان دمای شهرستان اردبیل تاثیر بسزایی دارد.

شهرستان بیله‌سوار با ارتفاع متوسط 120 متر و 1721/3 کیلومترمربع گستره‌ای پهناور از دشت مغان را تشکیل می‌دهد.

شهرستان پارس‌آباد در جلگه‌ای صاف و هموار قرار دارد و تنها ارتفاع چشمگیر آن «تپه نادر» در غرب آن است که در سال 1148 هجری قمری محل تاجگذاری نادرشاه افشار در دشت مغان بود.

این شهرستان دارای آب و هوای معتدل تا گرم می باشد. تابستان‌های آن بسیار گرم و زمستان‌های آن معتدل است. بارندگی در پارس‌آباد تحت تأثیر جریان‌های دریای خزر و توده هوای سیبری و سرد شمالی است. متوسط بارندگی آن 462 میلی‌متر است که به سبب کمی ارتفاع، زمستان‌های آن ملایم و درجه حرارت آن تا صفر درجه پایین می‌آید.

شهرستان خلخال منطقه‌ای کوهستانی است که رشته‌کوه‌های طالش در بخش شرقی، کوه‌های بزغوش در غرب و قراول داغ در جنوب آن واقع شده اند. کوهستان جنگلی و بلند طالش در شرق خلخال از شمال به جنوب کشیده شده و مانند سدی بین دریای خزر و استان گیلان و آذربایجان شرقی است،‌ که باران‌های خزری در دامنه شرقی آن می‌بارند و باعث طراوت کوهستان و به وجود آمدن جنگل‌ها می‌شوند.

در جبهه غربی کوه‌های طالش (منطقه خلخال) که نسبت به جبهه شرقی آن، با کمبود باران و تغییر آب و هوا روبرو است، جنگل دیده نمی شود. بلندترین قله‌های کوهستان طالش «ناو» و «الماس» می باشد.وجود کوه‌های دیوار مانند، راه‌های ارتباطی خلخال را بسیار دشوار رو کرده است. مهم‌ترین گردنه خلخال، گردنه ناو است که در مسیر جاده ارتباطی خلخال به هشتپر و اسالم واقع شده است و از داخل جنگل‌های طالش، به جاده رشت - آستارا متصل می‌شود.

سفر در تابستان ، تور تابستان

جاده گردشگری خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند به خاطر برخورداری از شرایط ویژه و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت، امروز به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و... از جمله ویژگی هایی است که مسافران می توانند در یک جاده 70 کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی ها را مشاهده کرد.این جاده که به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد ،خنک برخوردار است، در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران های سیل آسا مسدود است و مسافران تنها می توانند در این فصول از زیبائی های آن لذت ببرند. این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چراکه جاده خلخال – اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی شاعرتان کند.جاده اسالم به خلخال یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد که تاکنون ناشناخته مانده و شاید بزرگترین ویژگی این جاده نیز همین باشد. جاده ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله ای 70 کیلومتری به اسالم در استان گیلان ختم می شود. دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفید پوش می کند و بعضی مواقع حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند قسمتی از زیبایی های این جاده رویایی می باشد.ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می کند چرا که پوشیده از گل های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.برای سفر به این جاده خیال انگیز می توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان می باشد، استفاده کنید. البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی نظیر است جاده ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.منطقه ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است حتی در اواسط تابستان موقعی که مه غلیظ دریای خزر منطقه را فرا می گیرد هوا به قدری خنک و سرد می شود که مجبور به پوشیدن لباس گرم خواهید بود.

برچسب ها {{item.name}}
;