هواپیما چگونه پرواز می کند؟ - گردشا

هواپیما چگونه پرواز می کند؟براستی هواپیما چگونه از زمین بلند می شود؟ این سوالی است که بسیار ی از مردم از خود می پرسند و می خواهند بدانند که هواپیما چگونه پرواز  می کند؟

بسیار گمان می کنند علت پرواز هواپیما غلبه بر جاذبه های زمین است و از این رو است که هواپیما می تواند پرواز کند و بر نیروی جاذبه زمین غلبه نماید.

برای مقابله با جاذبه های زمین بال هواپیما نیاز است اما این بالها به چه صورت کار می کنند؟

فعالیت بال های هواپیما به گونه ای است که انحنای آن در بالا بیشتر از انحنای در زیر بال است وقتی هواپیما در حال حرکت است جریان هوا در بالا و پایین بال برقرار می شود و از انجایی که مسافت روی بال بیش از زیر بال است سرعت هوا از روی بال بیش از زیر بال است.

وقتی هواپیما در حال حرکت است جریان هواپیما در بالا و پایین بال قرار دارد و مسافت روی بال بیشتر از زیر بال است  و سرعت هوای عبوری از بالای باال هواپیما بیش از زیر بال است ..

بنابر قاعده ای در فیزیک (قاعده برنولی) اگر سرعت یک سیال (در اینجا هوا) افزایش یابد،فشار داخلی آن کاهش می یابد.پس با کمی دقت در جملات بالا میتوانیم دریابیم که فشار هوا در روی بال کمتر از فشار در زیر بال است.(به دلیل انحنای بیشتر،پس مسافت بیشتر،در نتیجه سرعت بیشتر و فشار کمتر).

این اختلاف فشار باعث به وجود آمدن نیرویی رو به سمت بالا می شود. به این نیرو Lift می گوییم. این نیرو خنثی کننده جاذبه زمین است و باعث می شود هواپیما بتواند به پرواز خود ادامه دهد.

براستی هستی بسیار شگفت انگیز است و انسان در برابر این همه زیبایی حیرت می کند. اما برای پرواز در افق های دور دست می توانید با خرید بلیط هواپیما ارزان سفر کنید و با تهیه بلیت ارزان پروازهای خارجی فراتر از مرزهای ایران را هم ببینید.

برچسب ها {{item.name}}
;