قوانین و مقررات گردشا

عملیات خرید بلیط در ‌سایت گردشا مشمول مجموعه‌ی قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی بوده و هرگونه تخلف تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می‌شود که از کلیه‌ی قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد. طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده‌ی پرواز است و گردشا مسئولیتی در این خصوص ندارد!‌ هنگام ثبت‌نام و رزرو بلیط، اطلاعات اساسی مسافر همچون ایمیل، شماره تماس، نام و نام خانوادگی، مسیر پرواز، ساعت پرواز و تاریخ سفر باید به صورت صحیح وارد گردد.


شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط هواپیما

اعلام تغییرات پرواز و یا نهایی شدن سفارش در پرواز های داخلی از طریق پیام کوتاه و تماس و در پروازهای خارجی از طریق ایمیل و پیام کوتاه و بنا به ضرورت از طریق واتس آپ به مسافر اعلام می شود؛ لذا ورود تلفن و ایمیل معتبر الزامی است و در غیر این صورت مسئولیت نرسیدن پیام ها بر عهده مسافر است. لطفا پس از اتمام فرآیند خرید به دانلود بلیط، ارسال پیام کوتاه و گرفتن ایمیل توجه نمایید و پیش از اطمینان از صدور بلیط از خرید مجدد آن جلوگیری نمایید .(در صورت بروز مشکل با پشتیبانی تماس بگیرید) بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر در فرودگاه پذیرش نخواهد شد.


طبق قوانین هواپیمایی کشوری، نوزاد به مسافری اطلاق می شود که بین بدو تولد تا دو سال، سن دارد. کودک به مسافری اطلاق می شود که بین دو تا دوازده سال تمام سن دارد و مسافران بزرگسال به بیش از دوازده ساله اطلاق می شود. خریدار با علم به قوانین مذکور اقدام به خرید آنلاین بلیط می نماید. بدیهی است در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ی سنی و تاریخ تولد، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. بلیط نوزاد یا کودک را به هیچ وجه نمی‌توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال به صورت آنلاین خریداری نمود.


لازم به ذکر است که در بلیط‌های نرخ سیستمی (بلیط های سیستمی به بلیط هایی اطلاق می گردد که تابع قانون هواپیمایی کشوری و با نرخ های شناور به فروش می رسد)، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است، اما در بلیط‌های چارتری ( بلیط چارتر به بلیطی اطلاق می گردد که نرخ های آن توسط آژانس های چارتر کننده تعیین میشود و استرداد آن تابع قوانین سازمان هواپیمایی کشوری نمی باشد)، قیمت بلیط کودک با بزرگسال کمتر یا برابر است. نوع هواپیما بر اساس اعلام ایرلاین‌ها و چارترکنندگان در هنگام خرید و بلیط صادر شده مشخص می باشد. هر نوع تغییر در نوع هواپیما بر عهدۀ شرکت هواپیمایی برگزارکنندۀ پرواز است و گردشا در این مورد مسئولیتی ندارد.


هنگام مراجعه به فرودگاه همراه داشتن مدرک معتبر شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت) و تحویل آن به مسئول پذیرش شرکت هواپیمایی مربوطه الزامی است. خریدار حق تغییر قیمت بلیط و تغییر در مفاد بلیط صادر شده به هر نحو و عنوان را نخواهد داشت. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک معتمد ایرلاین برای خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دوران نقاهت بعد از عمل جراحی، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف‌کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده می‌نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که همراه داشتن نامه مربوطه جهت انجام پرواز کافی نبوده و ایرلاین در صورت تشخیص خطرناک بودن سفر برای افراد ذکر شده یا دیگر مسافران، مجاز به ممانعت از پرواز این دسته از مسافران می باشد. کنسلی بلیط در چنین شرایطی مطابق با قوانین اولیه بلیط صورت خواهد پذیرفت. گردشا در این خصوص هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت. الزامی است که مسافران، داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند.


قوانین عمومی قبل از خرید بلیط پرواز خارجی

اگر حین خرید بلیط پرواز خارجی و در مرحله پرداخت، ظرفیت پرواز تکمیل شد و نتوانستید بلیط تان را نهایی کنید اما مبلغ از حساب شما کسر شد، لازم نیست نگران باشید. مبلغ کسر شده به اعتبار حساب ‌تان برمی‌گردد و شما می‌توانید مجددا بلیط بخرید. بنابراین حتما توجه داشته باشید که کسر مبلغ از حساب شما به معنی قطعی‌ شدن صدور بلیط نیست و باید حتما ایمیل بلیط و یا پیام موفقیت‌آمیز بودن خرید را پس از پرداخت مشاهده نمایید. تغییر اسم مسافر پس از خرید بلیط امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین لطفا هنگام ورود اطلاعات دقت کنید. برای تغییر نام مسافر باید بلیط خود را کنسل کنید و فرایند استرداد را انجام دهید و مجددا بلیط جدید را خریداری کنید. در این صورت پرداخت جریمه استرداد (کنسلی) به عهده شماست. اگر در این مورد سوالی داشتید یا به مشکل برخوردید، می‌توانید با مرکز پشتیبانی گردشا (بخش پرواز خارجی) تماس بگیرید.


اگر پاسپورت دو کشور مختلف را دارید و نام و نام‌خانوادگی‌تان در دو پاسپورت متفاوت است، قبل از خرید بلیط‌، لطفا با مرکز پشتیبانی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم. سن فرزندتان را هنگام خرید بلیط رفت‌وبرگشت، با شرایط و قوانین خرید بلیط کودک (2 تا 12 سال) یا نوزاد (بدو تولد تا 2 سال) مطابقت دهید. یعنی در صورتی که در زمان رفت، فرزند شما در بازه سنی «نوزاد» قرار گرفته باشد (یعنی زیر 2 سال باشد) و در پرواز برگشت در بازه سنی کودک قرار گرفته باشد (یعنی بین 2 تا 12 سال شده باشد)، شما باید هر دو بلیط بلیط رفت‌و‌برگشت را به صورت کودک تهیه کنید. اگر به بازه سنی توجه نکنید و بلیط مسافر را اشتباه بخرید، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل می‌آید. توجه داشته باشید که در بلیط‌هایی که نرخ مصوب دارند، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است؛ اما در بلیط‌های چارتری قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر می باشد.


حتما 4 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. قبل از خرید بلیط، تاریخ بلیط خود را با مهلت انقضای ویزا انطباق دهید. مسئولیت مغایرت تاریخ‌ها با مسافر است. اگر در مسیر و شهر ترانزیت قصد توقف دارید، باید زمان توقفتان را بیشتر از 24 ساعت انتخاب کنید. در صورتی که ساعت توقف شما کمتر از 24 ساعت باشد، سفر شما مشمول قوانین ترانزیت بوده و تحویل بار در میان مسیر با تصمیم شرکت هواپیمایی میسر است.


صدور بلیط پرواز یک‌طرفه فقط زمانی امکان‌پذیر است که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

  • اقامت دائم یا موقت کشور مقصد
  • ویزای بلندمدت با انقضای بیش از یک سال (برای مثال ویزای دانشجویی)
  • داشتن بلیط ادامه‌ مسیر

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی امکان خرید بلیط همراه با تخفیف را برای افراد بالای 60 ‌سال و دانشجویان فراهم کرده‌اند. قبل از خرید بلیط از این شرکت‌های هواپیمایی‌، لطفا بابت راهنمایی با مرکز پشتیبانی تماس بگیرید. با توجه به بخشنامه شماره ۹۱۰۶ تاریخ 03/03/1400 سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرفه نظارت بر ایمنی مسافر (I6) در پروازهای داخلی و بین‌المللی، از تاریخ 11/03/1400، بلیط پس از صدور، غیرقابل‌استرداد خواهد بود. در استفاده از قسمت های یک بلیط پرواز خارجی یا اصطلاحا همان کوپن های بلیط به این نکته توجه کنید که سفرهایتان را باید به ترتیب از اولین کوپنی که برای شما صادر شده به انجام برسانید. در غیر این صورت، کوپن‌های قبلی شما (حتی اگر از آن‌ها استفاده نکرده باشید) به صورت خودکار از سمت شرکت هواپیمایی باطل می‌شود.


استرداد بلیط هواپیما مشمول جریمه‌ استرداد است (در بعضی موارد سوخت کامل می باشد) مبلغ این جریمه طبق قوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی متفاوت است که در زمان درخواست استرداد، به اطلاع شما خواهد رسید. (زمان عودت وجه بستگی به تامین کننده دارد) برای استرداد بلیط پرواز خارجی، تغییر تاریخ پرواز و هر گونه خدمات جانبی بعد از صدور، به ازای هر بلیط، مبلغی به عنوان کارمزد خدمات جانبی دریافت می شود. در پرواز با بعضی از شرکت‌های هواپیمایی‌ خارجی، مسافران باید در وب‌سایت اصلی آن هواپیمایی، ثبت حضور آنلاین یا همان Online Check-in کنند. در غیر این صورت، کارت پرواز با مبلغی به ‌عنوان جریمه صادر می‌شود. در صورت ثبت‌ نکردن آنلاین حضور، مسئولیت عواقب آن به ‌عهده مسافر است.


طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان، اگر از هواپیمایی ماهان بلیط پرواز بیزینس‌کلاس خریده‌اید، توجه کنید که برای ارائه خدمات ترانسفر فرودگاهی رایگان (ویژه مسافران پرواز بیزینس‌کلاس) در مسیرهای پکن، شانگهای، گوانجو، شنزن، بانکوک، کوالالامپور، آلماتی، دهلی، مسکو، لاهور، اربیل، سلیمانیه، استانبول و آنکارا، باید تا 24 ساعت قبل از پرواز درخواست ترانسفر فرودگاهی را اعلام کنید. به استثناء روزهای تعطیل رسمی که می بایست تا ساعت 12 ظهر روز قبل از روز تعطیل درخواست خود را اعلام کنید. در مورد روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه تا 12 ظهر چهارشنبه، ثبت درخواست قابل قبول می باشد.


در صورتی که از اعتبار پاسپورت شما کمتر از 6 ماه (180 روز کامل) باقی مانده، اجازه‌ خروج از کشور در فرودگاه به شما داده نمی‌شود. مسئولیت چنین اتفاقی با مسافر است. لطفا" پیش از سفر حتما از اعتبار پاسپورت خود مطمئن شوید. اگر بعد از خرید بلیط، پاسپورت خود را تمدید کردید، جهت اصلاح اطلاعات پاسپورت حتما درخواست و کپی پاسپورت خود را به آدرس ایمیل tikban.int@gmail.com جهت تایید ارسال نمایید. طبق قوانین هواپیمایی‌های مختلف، ممکن است به‌ روزکردن اطلاعات پاسپورت نیاز به هزینه مجدد داشته باشد که در این صورت، مسافر باید آن مبلغ را پرداخت کند.


محدودیت های سفر در ایام کرونا

مسافر گرامی برای اطلاع از آخرین بروز رسانی‌های قوانین سفر توسط ایرلاین‌ها به دلیل شیوع کرونا، حتما 72 ساعت پیش از پرواز خارجی خود، به سایت www.iatatravelcentra.com مراجعه نمایید تا از آخرین قوانین سفر مطلع شوید.


شرایط ویزا و اقامت در پروازهای خارجی

  • با توجه به محدودیت های ایجاد شده در برخی از کشور ها برای ملیت ایرانی، می بایست مدارک مورد نیاز قبل از انجام سفر از مراجع ذیصلاح مانند سفارت، ایرلاین یا در صورت ارائه بخشنامه شرکت هواپیمایی از سوی آنها در نکات مهم قبل از خرید آگاهی لازم را کسب نمایید.
  • پروازهایی که توقف در کشورهای انگلستان، چین و هنگ کنگ داشته باشند، نیازمند ویزای ترانزیت و یا گذرنامه معتبر جهت تردد در این کشور بوده و در صورت نقص مدارک از پرواز مسافر جلوگیری خواهد شد. لذا در صورت وجود هرگونه ابهام یا شبهه در مورد قوانین ویزا در فرودگاه ترانزیت، حتما پیش از تکمیل فرآیند خرید جهت رفع این موارد به سایت www.iatatravelcentra.com مراجعه فرمایید.
  • این آژانس هیچ گونه مسئولیتی در قبال ویزا و اقامت مسافر ندارد.

اخذ مجوز پرواز یا اجازه پزشکی از پزشکان هوایی جهت مسافرین با مسائل ذیل مورد نیاز می باشد:

۱ - بیماران بعد از هرگونه عمل جراحی در دو هفته اخیر
۲ - کسانی که شکستگی عضو یا اعضاء دارند
۳ - بیماران روانی که برای دیگران ایجاد مزاحمت می نمایند
۴ - بیمارانی که نیاز به همراه دارند
۵ - بیماران قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و فشار خون بالا و...
۶ - کسانی که بواسطه بیماری اخیر و یا مشکلات ناشی از جراحی اخیر از صندلی چرخدار استفاده می کنند. (صرف ناتوانی حرکتی ناشی از کهولت سن نیازی به اخذ مجوز پزشکی پرواز ندارند)
۷ - بیماران ریوی خصوصا بیمارانی که دچار تنگی نفس یا آسم می باشند
۸ - بیماران با ضربه های مغزی و شکستگی جمجمه
۹ - بیماران دارای بیماری مسافرت (حالت تهوع سرگیجه و... که در اثر تکان خوردن وسیله نقلیه در فرد ایجاد میگردد.)
۱۰ - بیماران بیهوش یا در حال اغما
۱۱ - بیمارانی که به صورت خوابیده سفر می کنند
۱۲ - خانم های باردار از ابتدای بارداری نیازمند اخذ مجوز پرواز و تکمیل فرم اطلاعات پزشکی توسط متخصصان زنان و زایمان می باشند. لازم به ذکر است در بارداری اول و تک قلو پس از پایان هفته 36 و بارداری دوم و دوقلو و یا بیشتر پس از هفته 32 بارداری پرواز مجاز نمی باشد. در تمامی ماه های بارداری نیاز به ارائه مدرک معتبر پزشکی ممهور به مهر نظام پزشکی متخصص زنان حاکی از سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان می باشد.
۱۳ - بیماری های گوش و حلق و بینی مانند سینوزیت های شدید و گوش دردها و...
۱۴ - نوزادان پس از پایان هفته اول مجاز به پرواز میباشند
۱۵ - بیماران دارای بیماریهای واگیر عفونی
۱۶ - بیماری های خونی مانند کم خونی و سرطان های خون
۱۷ - عفونت های پوستی بخصوص عفونت های پوستی غیر قابل تحمل
۱۸ - بیماریهای گوارشی مانند زخم های معده و اثنی عشر که خون ریزی دهنده هستند
۱۹ - فتق های بزرگ شکمی و انسداد روده
۲۰ - بیماران ناتوان با کهولت سن و ضعف مزاج در صورت وجود بیماری فعال
۲۱ - اهداء خون
۲۲ - سایر بیماری ها


استفاده از خدمات خاص شامل ویلچر، ماسک اکسیژن در حین پرواز، نیازمند اطلاع رسانی و هماهنگی با ایرلاین دارد. در صورت نیاز به دریافت خدمات خاص می بایست قبل از خرید پرواز مورد نظر خود با پشتیبانی گردشا جهت بررسی امکان ارائه اینگونه خدمات توسط ایرلاین تماس حاصل فرمایید. توجه داشته باشید که هواپیمایی‌های پارس ایر و پویا ایر خدمات ویلچری ارائه نمی‌کنند. حضور مسافر در پرواز های داخلی حداقل یک ساعت قبل از زمان پرواز و در پرواز های خارجی حداقل 3 ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه و ترمینال پرواز به همراه مدارک مورد نیاز الزامی است.


قوانین عمومی مربوط به کنسلی بلیط پرواز داخلی

در خواست کنسلی بلیط های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و باقیمانده مبلغ، به‌ صورت آنلاین به حساب مسافر برمی‌گردد. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا ۷۲ ساعت کاری) است. در صورت ابطال یا تاخیر بیش از دو ساعتِ پرواز بلیط خریداری شده شامل جریمه‌ی کنسلی نمی گردد و مسافر ملزم است در قسمت استردادهای وب سایت گزینه "لغو پرواز توسط ایرلاین" و یا "تاخیر و تعجیل پرواز بیش از دو ساعت" را انتخاب نماید.


در صورت ابطال پرواز و یا تاخیر بیش از دو ساعت که سبب انصراف مسافر از پرواز می گردد، ارائه‌ی بلیط/رسید مهر شده توسط ایستگاه مبدا، به منظور هرگونه پیگیری و استرداد بدون جریمه‌ الزامی است. در صورتی که مسافر قصد خرید بلیط در 2 پرواز متوالی را دارد، می بایست هنگام خرید حداقل ۳ ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد. در غیر این صورت مسئولیت نرسیدن به پرواز دوم برعهده مسافر می باشد و گردشا هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت و جریمه کنسل شدن بلیط دوم به عهده مسافر است.


شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار

تمامی اطلاعات مسافران شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی بایستی به صورت کامل و صحیح وارد شوند. همچنین نباید اطلاعات تکراری یا مخفف وارد شوند. مسافرانی که اطلاعات بلیط آنان با کارت شناسایی مطابقت نداشته باشد، بدون بلیط تلقی خواهد شد و مسئولیت آن به عهده مسافر می باشد. در صورتی که اطلاعات بلیط با اطلاعات کارت شناسایی مسافر تطابق نداشته باشد و مسافر بخواهد آن را اصلاح نماید، بایستی بلیط را استرداد نموده و بلیط جدید خریداری نماید. برای خرید بلیط اتباع خارجی بایستی نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره‌ی گذرنامه وارد شود. همچنین اتباع خارجی بایستی گذرنامه‌ی معتبر داشته باشند. بنابراین آن دسته از اتباع افغانستان كه گذرنامه ندارند، باید برگه‌ی تردد (مرخصی) با 10 الی 15 روز اعتبار به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی كه سن كمتر از 10سال داشته باشند، می‌توانند به همراه والدین و با برگه‌ی تردد آنها سفر كنند اما برای سنین بالای 10سال باید برگه‌ی تردد جداگانه داشته باشند.


در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو قطار متوالی را تهیه کند، باید حداقل ۳ ساعت فاصله زمانی بین رسیدن قطار اول به مقصد و حرکت قطار دوم فاصله در نظر بگیرد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر است و شامل قوانین پرداخت خسارت نخواهد شد. همچنین در صورتی که مسافر بخواهد از وسیله نقلیه دیگری برای ادامه مسیر بعد از قطار استفاده نماید، بایستی فاصله زمانی 4 ساعت از زمان رسیدن به مقصد و حرکت وسیله نقلیه دوم رعایت نماید. پذیرایی در برخی قطارهای ویژه، اختیاری و با درخواست مسافر هنگام تهیه‌ی بلیط انجام می شود و هزینه‌ی آن به بهای بلیط اضافه می‌گردد. مسافر می‌تواند تنها تا 24 ساعت قبل از حركت، ‌رزرو بلیط با امكان خرید غذا را انجام دهد.


تمام مسافران قطار از لحظه‌ی ورود به ایستگاه مبداء تا خروج از ایستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بیمه‌ی حوادث مسافری شامل جبران هزینه‌های پزشكی و همچنین جبران نقص عضو یا فوت ناشی از حوادثی مانندآتش سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ریل، مانور، سنگ‌پرانی و سایر حوادث احتمالی می‌شود. حضور در ایستگاه یک ساعت قبل از حرکت قطار الزامی است. همچنین ده دقیقه مانده به حركت، تمام درهای قطار بسته خواهد شد و بعد از بسته‌شدن درها برای جلوگیری از خطرات احتمالی، سوارشدن به قطار امكان‌پذیر نیست. در رزرو قطارهای رجا به همراه هتل، نوع اتاق و مدت اقامت می بایست متناسب با تعداد مسافران انتخاب شود. بطور مثال در صورت تمایل به سفر و رزرو انفرادی اتاق لزوما می بایست اتاق یک تخته انتخاب شده و از انتخاب اتاقهای چند تخته اجتناب شود.


شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

پس از صدور بلیط هیچ تغییری (از جمله تاریخ و ساعت حرکت، مبداء و مقصد، نوع اتوبوس و...) امکان پذیر نیست. برای اعمال هرگونه تغییری بلیط باید استرداد گردد. ارائه شماره بلیط به منزله مالکیت آن است، بنابراین در نگهداری شماره ارسال شده از طریق سامانه، دقت فرمایید. خرید بلیط هنگامی قطعی می شود که سامانه شماره بلیط را به شما ارائه کند. حداقل ۳۰ دقیقه پیش از حرکت به غرفه شرکت مسافربری مستقر در پایانه مبداء مراجعه کنید و شماره بلیط خریداری شده از سامانه (شماره ارسال‌شده به تلفن همراه شما) را به متصدی مربوطه ارائه دهید و بلیط کاغذی خود را دریافت کنید. اطلاع رسانی در خصوص خرید و استرداد، از طریق پیام کوتاه و پست الکترونیکی انجام می پذیرد، لذا مسئولیت صحت شماره تلفن همراه و پست الکترونیکی به عهده خریدار است.


سوار شدن بین راهی اتوبوس تنها با هماهنگی شرکت مسافربری به صورت تلفنی امکان پذیر می باشد و گردشا مسئولیتی در قبال آن ندارد. برخی سرویس ها بین راهی بوده و در واقع مقصد نهایی این سرویس ها شهر دیگری می باشد. توقف در مقاصد بین راهی معمولا در ورودی شهرها انجام می گیرد و گردشا مسئولیتی بابت توقف در ترمینال این شهرها ندارد. در صورتی که تعداد مسافران اتوبوس تا زمان آغاز سفر به حد نصاب 50 درصد ظرفیت وسیله نقلیه نرسد، شرکت صادر کننده بلیط میتواند ضمن هماهنگی با شرکت مسافربری دیگر و تامین سرویس کاملاً مشابه با سرویسی که برای آن بلیط فروخته است، مسافران را به شرکت موصوف هدایت نموده و شرکتی که تامین وسیله نقلیه را بر عهده گرفته است، مکلف است بدون اخذ هرگونه هزینه اضافی از مسافران و ضمن ارائه سرویس کاملاً مشابه، برای آنان بلیط صادر نماید. در این حالت حداکثر تاخیر مجاز وسیله نقلیه نسبت به زمان مندرج در بلیط اولیه مسافران یک ساعت خواهد بود


در صورتی که جهت سفر خارجی یا داخلی نیاز به ارائه بلیط کاغذی به سازمان خاصی باشد، باید به پایانه مبدا مراجعه کرده و بلیط خود را دریافت کنید. بدیهی است که بلیط ارائه شده توسط گردشا تنها جنبه نمایش و نگهداری اطلاعات برای مسافران را دارد. در صورتی که کمتر از 30 دقیقه به زمان حرکت اتوبوس باقی مانده باشد، پیشنهاد می شود به صورت آنلاین اقدام به خرید بلیط اتوبوس نکنید و در صورت خرید آنلاین و از دست دادن سرویس مورد نظر مسوولیت آن به عهده مسافر می باشد. قبل از خرید بلیط اتوبوس خارجی برای مسافران زیر 18 سال، حتما قوانین خروج از کشور را از اداره گذرنامه استعلام بگیرید. مسئولیت توجه‌نکردن به این موضوع به‌عهده مسافر است.


شرایط استرداد بلیط اتوبوس

امکان استرداد آنلاین بلیط اتوبوس فقط در صورتی که بلیط در پایانه‌ی مبدا چاپ نشده باشد فراهم می‌باشد. پس از چاپ و دریافت بلیط در پایانه‌ی مبدا، فقط به صورت حضوری در پایانه‌ی مبدا قابل استرداد است. قوانین استرداد بلیط سازمان حمل و نقل برای سرویس های مختلف براساس ساعت خرید بلیط و حرکت اتوبوس متفاوت بوده و برای هر کدام در بخش اطلاعات بیشتر و قوانین استرداد مشخص شده است. نکته: هزینه کنسلی بلیط سفرهای خارجی تابع قوانین بلیط های داخلی نبوده و شرکت های مسافربری بر اساس سیاست های داخلی شرایط کنسلی را تعیین می کنند. پس از استرداد، وجه به حساب بانکی شما برگشت داده می شود و مبلغ 5000 ریال بابت کارمزد بانکی کسر خواهدشد. وجه حداکثر ظرف 72 ساعت به حساب شما برگشت داده خواهدشد.


وجه بلیط به حسابی برگشت داده خواهد شد که هنگام خرید پرداخت به واسطه آن صورت پذیرفته است. فقط بلیط هایی قابل استرداد می باشند که به واسطه همین سامانه خریداری شده اند. فرایند استرداد برگشت پذیر نبوده و بلیط استرداد شده قابل تبدیل به خرید مجدد نیست. توجه داشته باشید که برای استرداد، بلیط تمامی مسافران سفر مربوطه مسترد خواهدشد. دریافت وجه استرداد در پایانه مبدا در هر زمان قبل و بعد از حرکت و پس از کسر جریمه مربوطه امکان پذیر است. مشروط به این که بلیط قبلا در سایت استرداد نشده باشد. با توجه به اختلاف زمانی بین درخواست استرداد و تایید توسط تعاونی، حتما باید جهت عدم تغییر درصد جریمه، حداقل 30 دقیقه قبل از اتمام بازه زمانی مربوطه درخواست استرداد ثبت شود. در صورتی که زمان درخواست استرداد در هر دو بازه زمانی جریمه 10 درصدی و 50 درصدی باشد، جریمه بلیط به صورت 50 درصدی محاسبه می شود.


قوانین کلی رزرو هتل داخلی

اگر مسافر درخواست هایی همچون اتاق با دو تخت یک نفره یا اتاق دارای امکان استفاده از دخانیات، ورود زودتر یا دیرتر از موعد و مواردی از این قبیل را داشته باشد، گردشا این درخواست را به هتل منتقل می کند و تایید نهایی دراین خصوص با هتل است. بنابراین گردشا در این خصوص هیچگونه مسئولیتی ندارد. در صورتی که هر یک از درخواست ها مستلزم اخذ هزینه باشد، مسافر ملزم پرداخت آن به هتل می باشد. رزرو اتاقهای 3 تخته با توجه به شرایط اتاقهای هر هتل متفاوت است. ممکن است برخی از اتاقهای سه تخته جزء اتاقهای دو نفره بایک تخت اضافه و یا به صورت 3 نفره باشند. توجه داشته باشید یا اتاقی انتخاب نمایید که در نام اتاق عبارت “تریپل”(اتاق سه تخته) و یا “اکسترابد/تخت اضافه” ذکر شده باشد. در غیر اینصورت هزینه پذیرش و خدمات مربوط به نفر سوم مستقیما در هتل از مسافرین محترم دریافت خواهد شد.


ممکن است اتاق سه تخته با اتاق دو تخته از نظر سایز و اندازه اتاق یکی باشند، انتخاب اینکه اتاق مشمول کدام یک از موارد مذکور میگردد، بستگی به میزان ظرفیت و شرایط هتل در زمان تحویل اتاق به مسافر دارد، در صورتی که رزرو تایید شده مسافر به دلایلی خارج از اراده گردشا لغو شود، گردشا تمامی تلاش خود را خواهد کرد تا اتاق یا هتل دیگری را که از نظر قیمت و مشخصات مشابه هتل رزرو شده باشد به مسافر پیشنهاد دهد. در این شرایط گردشا متعهد است تا هتل جایگزین را تا حداکثر 20 درصد بیشتر از قیمت پرداخت شده توسط مسافر، بدون دریافت هرگونه هزینه ای تامین نماید؛ اما چنانچه اختلاف قیمت بیشتر از 20 درصد باشد مسافر می بایست مابه التفاوت مبلغ را شخصا پرداخت نماید. در صورتی که مسافر از پرداخت این مابه التفاوت امتناع کند و یا اتاق یا هتل جایگزین را قبول ننماید کل مبلغ پرداخت شده توسط مسافر بدون کسر هرگونه جریمه ای به مسافر مسترد می گردد.


قابل ذکر است طبق قوانین اکثر هتلها، افراد بالای 6 سال بزرگسال محسوب می گردند و شرایط رزرو برای بزرگسال نسبت به آنان جاری است. مسافر می بایست به هنگام رزرو برای کودک بالای شش سال این مسئله را مد نظر قرار دهد. در صورت عدم رعایت این موضوع ممکن است هتل از ورود تعداد افراد بیش از ظرفیت رزرو شده ممانعت بعمل آورد. گردشا هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت. در صورت نیاز به تخت برای کودک مسافر زیر 6 سال، شرایط رزرو برای بزرگسال نسبت به آنان جاری است. مسافر می بایست به هنگام خرید برای کودک زیر 6 سال این مسئله را مدنظر قرار دهد در صورت عدم رعایت شرایط، به هنگام پذیرش هزینه نفر اضافه مستقیما توسط مسافر در هتل پرداخت می گردد و هیچ نوع مسئولیتی دراین خصوص متوجه گردشا نخواهد بود.


در صورتیکه هتل به هر دلیلی، امکان پذیرش مهمان با وجود واچر معتبر را نداشته باشد، مهمان باید با واحد پشتیبانی شبانه روزی گردشا با شماره 0283311 تماس گرفته تا در کمترین زمان مشکل شما حل شود و یا در صورت عدم پذیرش مهمان توسط هتل منتخب، هتل مناسب دیگری مشابه هتل منتخب مهمان که از طرف تامین کننده پیشنهاد شده است، برای مهمان جایگزین گردد. در صورت عدم پذیرش هتل پیشنهادی توسط مهمان، مبلغ اخذ شده بابت آن رزرو را به مهمان استرداد می کند و گردشا دیگر هیچ مسئولیتی در قبال آن رزرو ندارد. پس از پرداخت مبلغ رزرواسیون هتل و قطعی شدن آن، واچر به صورت همزمان مهماندر حساب مهمانی خریدار منتشر و به ایمیل مسافر ارسال می گردد. ارائه واچر هتل به همراه مدارک شناسایی از سوی مسافر به مسئول پذیرش هتل الزامی است. مسافر با انجام رزرو از سوی مسافر و تایید آن از سوی هتل، مقررات مربوط به هتل منتخب و همچنین قوانین مربوط به فسخ رزرو از سوی هتل را به صورت همزمان پذیرفته است. به عبارت دیگر مسافر با آگاهی و اطلاع کافی از مقررات گردشا و هتل، نسبت به رزرو اقدام نموده است. در قراردادهای آنلاین طبق قانون تجارت الکترونیک امضای مسافر به صورت الکترونیک انجام می شود.


شرایط عمومی بیمه نامه مسافرتی سامان

کلیه شرایط و ضوابط پوشش های مندرج در بیمه نامه بر اساس شرایط عمومی بیمه نامه مسافرتی سامان می باشد. مطالعه دفترچه شرایط عمومی به منظور اطلاع از این موارد الزامیست. شما می توانید نسخه الکترونیکی شرایط عمومی بیمه نامه مسافرتی سامان را با مراجعه به سایت بیمه سامان (www.si24.ir) دریافت نمایید.


برچسب ها {{item.name}}
;